‘‘Lösemili Çocuklar Haftası’’, 30 Mayıs-5 Haziran Günleri

Kimler lösemi hastalığının tehdidindedir? Lösemi bir kan hastalığı. Kanın yapım yeri kemik iliğidir, iliğinin içerisindeki kök hücreler, kendilerine benzer hücre oluşturur ve çoğalarak kana geçerler. Bu hücrelerdeki bozulmalar hastalığa neden olur. Enfeksiyon, ilaç, vücuda giren bir kimyasal madde, beslenme ve genetik yatkınlıklar gibi çevresel etkenler hastalığın ortaya çıkışında büyük rol oynuyor. En çok 2-5 yaşlarındaki çocuklarda görülüyor. Tüm toplumda kanser hastalığının çok fazla arttığını görüyoruz. Her 5 kişiden bir kişi kanser adayı. Dünya Sağlık Örgütü bu sayının giderek artacağını ve 20 yıl içinde 2-3 katına çıkacağını söylüyor. Kanser vakalarının bir yılda 10 milyondan 20 milyona çıkması da bunu doğruluyor. Türkiye’de her yıl bin 200 çocuk lösemi hastası olmaya aday. Her yaştaki insanda görülme olasılığı var. Ancak, çocuklarda daha çok görülüyor. 0-16 yaş grubundaki her çocuk bu hastalığa yakalanabilir.
*Lösemiden korunma yolları nelerdir? Çocuklar kanser yapıcı maddelerden uzak tutulmalı ve organik gıdalarla beslenmeli. Beslenmemizde yer alan kanser yapan maddeler ile kanserojen çevre etkilerinden yeni doğan bebeklerimizi korumak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Organik beslenme üzerine çalışmalarımız ve geliri vakıf yararına kullanılmak üzere kurduğumuz "Ispanak" isimli bir organik ürünler marketimiz var. Bizim hedefimiz 0-2 yaş grubu çocuklar. Büyüme çağındaki, beyin ve vücut gelişimlerinin en hızlı ilerlediği bu çocukların beslenmeleri büyük önem taşıyor.

 

ARTIK HERKES SİGARANIN NE KADAR ZARARLI OLDUGUNU BİLİYOR

                        (31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü)  

 

Artık herkes sigaranın ne kadar ne kadar zararlı olduğunu biliyor. Tütünün kanserojen olduğunu duymayan, bilmeyen kalmadı. Ancak, sigaranın zararları bununla bitmiyor, her türlü   kalp ve akciğer hastalığına yol açıyor, damar tıkanıklığı felce kadar götürebiliyor.

İlk nefes ... ve sonrasıSigara içtiğiniz anda, vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabzınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Kan dolaşımınız yavaşlar. Sigara içinde yaklaşık 3.700 zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bunların büyük bir bölümü kanserojendir. En zararları da karbon monoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktır ve bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımınıza karışır. Bunun sonucunda, astım, ciğer yangısı, göğüs ağrıları başlar. Daha sık nezle, grip ve soğuk algınlığı geçirmeye başlarsınız.

Her on üç saniyede bir kişi, sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Her yıl dünyada 2.500.000 milyon kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin başlıca sebebi akciğer kanseridir, ikinci önemli sebep kalp hastalıkları ve diğer kanser türleridir.

 

 

 

 

Sigaraya Ne Kadar Bağımlısınız

1. Günün ilk sigarasını sabah uyandıktan ne kadar sonra içersiniz?

 1. İlk 5 dakika içinde (3 puan)
 2. 6-30 dakika içinde (2 puan)
 3. 31-60 dakika içinde (1 puan)
 4. 1 saatten sonra (0 puan)

2. Sigara içmenin yasak olduğu yerlerde sigara içmemek sizi zorlar mı?

 1. Evet (1 puan)
 2. Hayır (0 puan)

3. Ne zamanki sigaradan vazgeçmek sizin için daha zordur?

 1. Sabah ilk içilen sigara (1 puan)
 2. Diğer zamanlarda içilen sigaralar (0 puan)

4. Günde kaç adet sigara içiyorsunuz?

 1. 31 ve daha fazla (3 puan)
 2. 21-30 adet (2 puan)
 3. 11-20 adet (1 puan)
 4. 10 ve daha az (0 puan)

5. Sabahları günün diğer zamanlarına göre daha fazla sigara içiyor musunuz?

 1. Evet (1 puan)
 2. Hayır (0 puan)

6. Yatacak kadar hasta olduğunuzda da sigara içer misiniz?

 1. Evet (1 puan)
 2. Hayır (0 puan)

Sorulara verilen cevaplara göre 7 ve üzerindeki puanlar güçlü bağımlılık belirtisi olarak değerlendirilir. Sigara alışkanlığında nikotinden dolayı olan bağımlılığın yanı sıra sigara içen arkadaşlarla olan birliktelikler, çay-kahve gibi içeceklerle sigara içilmesi, arkadaş toplantıları gibi davranış alışkanlıklarının da rol oynadığı psikolojik davranış alışkanlıkları da unutulmamalıdır. Dolayısıyla bu tür bağımlılıklarda psikolojik destek yanı sıra hekiminizden tıbbi bir destek de alabilirsiniz.

Daima hatırlanması gereken husus sizin irade, inanç ve kararlılığınızın sigarayı bırakmanızda en güçlü yardımcılarınız olduğudur.

Ayrıca sigarayı bıraktıktan sonra sağlayacağınız maddi kazanç ve bu kazançla önceden karşılayamadığınız kuaföre daha sık gitmek gibi kişisel bakım ya da sinema, tiyatro gibi sosyal faaliyetleriniz için ödül niteliğinde olan harcamalarınız, bu çerçevede çocuklarınızın geleceği için yapacağınız yatırımlar, spor faaliyetlerine aktif olarak daha çok katılabilmeniz, duman kokusundan kurtulmanız, daha rahat nefes alabilmeniz, eşinizin size daha güzel koktuğunuz için teşekkür etmesi, merdivenleri daha rahat inip çıkabilmeniz, daha iyi uyuyabilmeniz, cildinizin daha güzel gözükmesi gibi kendinizde ve hayatınızda gözlemlediğiniz olumlu etkiler sizi sigarayla mücadelede daha güçlü ve olumlu yapacaktır.

 

 

 

 

 

 Sağlık Bakanlığı ALO 171 SİGARA BIRAKMA DANIŞMA HATTI sigarayı bırakma bakımından yardımcıdır.Günde 24 saat hizmet veren bu hattı arayarak sigara bırakmak için yardım istenebilir.